Тайната на добрите отношения: Чувство за хумор и лоша памет!
Наскоро участвах в телевизионната рубрика „Опасни връзки“ с Радина Червенова в предаването „Преди Обед“ с темата за ХУМОРА в партньорските отношения. И тъй като темата си заслужава, реших да напиша някои извадки от разговора ни и тук. Защо е важно да се смеем и как да го правим по-често?
Хуморът е секси. Точно три пъти по-големи са шансовете на един мъж да накара една жена да излезе с него, ако успее да я разсмее. Това показват проучвания за ролята на хумора в романтичните отношения.
Оказва се, че жените харесват мъже, които ги разсмиват, а пък мъжете харесват жени, които се смеят на шегите им. “Доброто чувство за хумор” е в челната класация на нещата, които търсим в потенциален партньор и дори изпреварва пари и успех. Хората с чувство за хумор имат по-активен сексуален живот, повече партньори и са по-щастливи в дългосрочните си връзки.
Защо хуморът е толкова секси? Забавните хора са умни, а умните хора са секси. И това никак не е смешно, напротив. Според еволюционните психолози чувството за хумор се е развило, чрез сексуален подбор, като индикатор за интелигентност.
Хуморът е един от най-ефективните начини за разрешаване и предотвратяване на конфликтите в семейството. Самоиронията и способността да олекотяваме драмите, като погледнем от смешната страна на нещата има решаващо значение за щастието между партньорите.
Както казва Бърнард Шоу: “Ако искаш да кажеш цялата истината на някого, добре е да го разсмееш, за да не те убие!”
Хуморът е най-сигурното доказателство за психологическо здраве. Когато можем да се шегуваме относно дадена ситуация или поведение, означава, че можем да излезем от позицията на жертвата. Нито една жертва не може да се шегува, защото страда. Проявяваме ли хумор, значи не сме напълно идентифицирани със страданието си, можем да поглднем на дадена ситуация и под друг ъгъл. Всъщност самият Зигмунд Фройд, в своя труд върху несъзнаваното от 1905 година, говори за хумора като един от най-висшите защитни механизми на психиката, който може да трансформира тревожността в удоволствие.
Хуморът ни кара да се смеем, а смехът произвежда ендорфини – естествените хормони на щастието. От там съществува и цяла терапия, основана на смеха – смехотерапията. Тя създава пространство, в което да освобождаваме емоции посредством смеене – и положителни, а нерядко и негативни емоции, т.е. смехът е и катарзис – освобождава напрежението и трудните за изказване чувства.
Хуморът изисква от нас да впрегнем въображението си, да подходим чрез играта, творчески, дава ни алтернативен поглед на иначе злободневна ситуация. В хумора можем да се почувстваме пакостливи като деца, да предизвикаме добронамерено и другият да излезе от обичайния си начин на поведение. Една уместна шега пресича очакванията ни за това как трябва да бъдат нещата, изненадва. В този смисъл хуморът в отношенията ни с другите може да служи и като лубрикант: чрез удачната му употреба можем да отпуснем напрежението в разговора, да изненадаме събеседника си и така да проникнем през границите му на защита. Хуморът, когато е автентичен и остроумен, кара другия да изгуби контрол над реакциите си, да се отвори, да ни допусне.
А самоиронията е най-ясният способ, чрез който можем да покажем на някого, че сме осъзнати за собствените си абсурдни страни. Подобно косвено признание дава надежда, че можем да работим и променим аспектите от себе си, които дразнят или натоварват.
Точно затова хуморът ни помага да се караме по-ефективно!
В споровете си често се пускаме по един добре познат сценарий, в който обичаме да използваме изречения като „Ти винаги“ и „Ти никога“. Хуморът прави спонтанен завой в комуникацията, в която оставя възможност за пренареждане, за излизане от сериозността и насъбралата се емоция. Сдобрява или напомня за приятелството, което е по-важно от това да си ПРАВ.
Повечето спорове са безсмислени. Всичко, което е съществено, може да бъде единствено комуникирано на спокоен тон. Нито една важна тема не може да бъде разрешена на висок тон.
Когато работя с двойки, опитвам да вмъкна интервенция, която да ги извади от гнева. Когато човек се смее искрено, той не може да е гневен.
Опитайте, например, да се карате с партньора си, ако и двамата сте легнали на пода. Или да продължите скандала, опрели гръб в гръб и гледате в различни посоки.
Да искаш да бъдеш ПРАВ те прави сериозен и агресивен, става по-важно да докажеш правотата си, т.е. да се НАЛОЖИШ, отколкото да останеш СВЪРЗАН. Хуморът подкрепя свързването, емоционалната връзка.
Тоест, може да се каже, че хуморът в отношенията е МЕТА-КОМУНИКАЦИЯ
Разбира се, не можем да бъдем нарочно смешни, да се ПРАВИМ на смешни или да осмиваме/ подиграваме/ да се надсмиваме над другия. Всички тези прояви не са шега, а пасивна агресия. Важно е да останем с чувството за лекота, добронамереност и намерението да извадим другия от стреса му, а не да го уязвяваме. Подценяването – на себе си или на другия – смеха „за нечия сметка“ е вид злоупотреба и не бива да се толерира в отношенията.
Един от най-добрите индикатори за партньорска съвместимост е споделянето на един и същи хумор. Това, което ни разсмива, ни сплотява. А най-смешните неща са и обикновено най-верните.