Да превърнем работата в щастие
Прекарваме средно една пета от живота си в работа. И връзката, която създаваме с нашата работа, е от ключово значение за удовлетворението и щастието в живота ни.
Няма формула за това какво ни прави щастливи в работата, но има ключови фактори, които допринасят за нашето удовлетворение, както и лични умения, които ни помагат да го изградим.
КАКВО ИСКАМЕ ОТ ИДЕАЛНАТА РАБОТАТА
Проучванията в областта на поведенческата психология са установили, че това което искаме от една работа и ни прави щастливи може да се групира около три неща:
1/ Чувство за смисъл и цел - чувството, че сме отдадени на нещо, което има значение, нещо което е в полза на другите (хора или организации) и което е в съответствие с нашите ценности.
2/ Чувство за компетентност и усъвършенстване, което придобиваме, когато имаме възможност да се представим над очакванията за нашата роля и да се развиваме чрез възможността за учене и надграждане на нашите умения, които ни правят по-добри.
3/ Чувство за принадлежност (че сме част от една общност), основано на справедливи и уважителни отношения с колегите и усещането, че сме оценени, че мнението ни има значение, че можем да участваме във вземането на решения и да даваме идеи.
Невъзможно е да сме удовлетворени на 100%, но всички ние живеем с вътрешното желание да се доближим до тази идеална версия за работата. И тук по-интересният въпрос е, ако ние сме наясно с това което искаме и тръсим, защото тогава повечето от нас продължаваме да правим грешни избори, относно нашата работа?
Някои от ключовите фактори, които саботират нашия успех, удовлетворение и щастие в работата са:
1/ НАГЛАСАТА, ЧЕ ПАРИТЕ КУПУВАТ ЩАСТИЕТО
Ако изкарваме повече пари ще сме по-удовлетворени и щастливи. Въпреки че финансовото възнаграждение е основен аспект, който ни мотивира да работим, многобройни проучвания показват, че парите сами по себе си не са достатъчни, за нашето щастие. Връзката между парите и щастието има „точка на насищане“ – над определен праг (който ни позволява да удовлетворим базисните си нужди), допълнителният доход всъщност има намаляваща възвръщаемост за щастието. Парите ни мотивират да ходим на работа и ни карат да се чувстваме доволни, но нашата ангажираност - дългосрочното усещане за смисъл, постижения и принадлежност е това което ни прави щастливи. И много хора, въпреки че получават доброто възнаграждение, остават нещастни, защото не вършат работа, която е в съответствие с техните ценности, която ги свързва със собственото им усещане за идентичност.
2/ СТРАХЪТ ОТ ПРОМЯНА
Умеем да търпим нездравословни връзки (интимни, професионални), като избираме да останем неудовлетворени. По-добре с познатото лошо отколкото с непознатото неизвестно. И често това е свързано с ниска себеоценка (не заслужавам нещо по-добро), липса на доверие в собствените ни сили и страха от провал. Но истината е, че свързващата тъкан между нашите провали и нашите успехи са уроците, които научаваме по пътя. Само преминавайки през различни опити - обикновено първите са неуспешни, ние натрупваме прозрения, умения и разбиране, необходими за успеха. Провалите винаги са полезни когато се отворим да учим от тях.
Дейвид Боуи - един от най-талантливите хора (приносът му в музиката, модата и креативността е неоспорим) ни е оставил ценен съвет, свързан с работа и зоната ни на комфорт: “Усетите ли се твърде спокойни и уверени в онова, с което се занимавате, значи не се занимавате с това, с което трябва. Винаги навлизайте все по-навътре и навътре - в дълбочините, в които се чувствате несигурни. И когато спрете да докосвате дъното под краката си, не се плашете, че сте попаднали в дълбоките води, защото само там и само тогава ще сте в условията, в който ще може да създавате вълнуващи неща.” Ако не се осмеляваме да избираме работа, която ни предизвиква поне малко, никога няма да постигнем велики неща.
3/ МИТЪТ, ЧЕ Е ДОСТАТЪЧНО ДА СЛЕДВАМЕ СТРАСТТА СИ
Когато попитали легендарния виолончелист Пабло Казалс защо продължава да се упражнява да свири на 90 години, той отговорил: „Защото мисля, че напредвам.“
Нашата нагласа и лична отговорност да си поставяме високи стандарти, да сме дисциплинирани в грижата си да развиваме своя потенциал, да не се задоволяваме с това което можем да правим просто добре, а да се стремим да бъдем изключителни са ключови за щастието ни. И често получаваме щастие именно от постиженията си, от положеното усилие за нещо, което наистина сме искали. Всички имаме талант или дарба, но това което ни отличава от другите е колко упорито се трудим, за да ги развием. А именно способността ни да кажем “НЕ” на всичко, което ни разсейва и да отдадем вниманието си на усъвършенстване на нашите умения. И от голямо значение е да се протегнем и да потърсим нужната подкрепа - конструктивна обратна връзка от наставник, учител, човек който ни вдъхновява.
Когато развиваме ОСЪЗНАТОСТ - свързваме се с вътрешния ни пулс и това зад което заставаме, УСТОЙЧИВОСТ - готови сме да вложим нужното време и усилия, за да продължаваме да се усъвършенстваме и СМЕЛОСТ - осмеляваме се да се предизвикваме малко повече, излизайки от зоната си на комфорт и влизайки в зоната си на кураж, нищо не може да ни спре. Така пишем щастието си всеки ден и привличаме успеха.
Автор: Анна Стоянова